10 najmniejszych państw świata
- Szczegóły
- Kategoria: bez kategorii
- Opublikowano: sobota, 28, marzec 2015 21:03
- Super User
Wymienienie największych spośród ponad 200 krajów świata nie stanowi dla większości z nas problemu, natomiast gdy chodzi o wskazanie najmniejszych państw, tylko nieliczni są w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Wśród tych najmniejszych są kraje o nazwach, jakich wielu z nas nawet nigdy nie słyszało, reprezentowane na mapie przez plamki o powierzchni kilka razy mniejszej niż ta, jaką zajmuje ich nazwa. Mniejsze nie zawsze jednak znaczy mniej ważne – poniżej znajduje się lista 10 najmniejszych państw świata, którą bez wątpienia warto poznać.
1. Watykan – powierzchnia 0,44 km²
To najmniejsze państwo-miasto świata wzięło swoją nazwę od Mons Vaticanus, czyli miejsca proroczego, wróżebnego. Watykan otoczony jest Rzymem, a mimo to jest całkowicie niepodległy Włochom. Zamieszkuje go 770 osób, z których żadna nie jest stałym obywatelem tego państwa – obywatelstwo Watykanu przyznaje się tylko czasowo. To mikroskopijne państwo jest siedzibą papieża – głowy Kościoła Katolickiego i jednocześnie głowy państwa Watykan. Językiem urzędowym, oprócz włoskiego, jest łacina.
2. Monako – powierzchnia 1,95 km²
Malutkie, bajkowe księstwo nad Rivierą Francuską kojarzy się głównie z piękną, tragicznie zmarłą księżną Grace, kasynami i wyścigami Formuły 1. Językiem urzędowym jest francuski, ale wielu mieszkańców Monako posługuje się także dialektem monegaskim. W Monte Carlo, dzielnicy księstwa słynącej z przepychu, luksusowych jachtów i najpiękniejszego kasyna na świecie znajduje się jedna z najdrożych ulic na świecie, przy której 1m² nieruchomości według niektórych źródeł sięga nawet 2 mln USD.
3. Nauru – powierzchnia 21,3 km²
Wcześniej nazywana Wyspą Przyjemną to najmniejsza na świecie republika, niezależna wyspa należąca do Mikronezji. Do lat 90tych Nauru utrzymywało się z wydobycia skał fosforytowych. Dzisiaj wyspa funkcjonuje głównie dzięki wsparciu ekonomicznemu Australii, która władała wyspą aż do 1968r. Turystyka na wyspie jest bardzo ograniczona w wyniku skażenie i zniszczenia środowiska naturalnego na skutek eksploatacji fosforu.
4. Tuvalu – powierzchnia 26 km²
Archipelag dziewięciu Wysp Lagunowych położonych w zachodniej Polinezji, w połowie drogi między Hawajami a Autralią. Od 1978r. wyspy ogłosiły swą niezależność od Wielkiej Brytanii, mimo to głową państwa Tuvalu wciąż jest królowa Elżbieta II. Tuvalu to prawdziwy raj dla wielbicieli bezludnych plaż, błękitnych, krystalicznie czystych lagun i ogromnych raf koralowych, który niestety powoli niknie na skutek ludzkich zaniedbań i niszczycelskiej siły natury – wyspy są powoli zatapiane w wyniku globalnego ocieplenia i podnoszącego się poziomu mórz. Choć jedna z dziewięciu wysp Tuvalu uważana jest za bezludną, w rzeczywistości zamieszkuje ją 40 osób.
5. San Marino –powierzchnia 61,6 km²
To trzecie najmniejsze państwo europejskie i jednocześnie najstarsza republika na świecie. Nazwę zawdzięcza swojemu założycielowi, żyjącemu na przełomie III i IVw. n.e. kamieniarzowi i ascecie, świętemu Marynowi. San Marino otoczone jest ze wszystkich stron terytorium Włoch, co czyni je zależnym od nich ekonomicznie, komercyjnie i kulturowo, ale dzięki temu jest prężnie działającym i dobrze rozwiniętym krajem. Najbardziej ropoznawalnym landmarkiem San Marino są trzy śreniowieczne wieże zlokalizowane na trzech wierzchołkach Monte Titano, które wraz z historycznym centrum San Marino znajdują się na liście UNESCO.
6. Lichtenstein – powierzchnia 160 km²
Malutkie księstwo między Szwajcarią i Austrią, znane z malowniczych, alpejskich scenerii i ekskluzywnych znaczków pocztowych, które wśród kolekcjonerów uzawane są za jedne z najcenniejszych na świecie. Mieszkańcy Lichteinsteinu cieszą się jednym z najwyższych standardów życia na świecie, a książę Hans-Adam II może pochwalić się szóstym co do wielkości majątkiem wśród wszystkich głów państwa. Kraj ten to także raj podatkowy, w którym siedzibę mają liczne miedzynarodowe korporacje i towarzystwa finansowe.
7. Wyspy Marshalla – powierzchnia 181 km²
Stanowiące część Mikronezji, wyspy te wzięły swoją nazwę od angielskiego kapitana Johna Marshalla, który przybił do ich brzegów pod koniec XVIIIw. Kraj ten położony jest na 29 atolach (wysp koralowych złożonych z raf, lagun i jeszcze mniejszych wysepek), z których część jest bezludna, oraz na 5 wyizolowanych wyspach. Po przechodzeniu z rąk do rąk, najpierw niemieckich, później japońskich i amerykańskich, Wyspy Marshalla stały się państwem niezależnym w 1986r. Należący do nich obszar oceanu o powierzchni prawie 2 mln km² stanowi rezerwat rekinów, w którym odławianie i zabijanie tych zwierząt jest całkowicie zakazane. Położone bardzo nisko miasta (nawet 1 m. n.p.m.) są często podmywane i zatapiane na skutek tworzących się tam tajfunów i ciągle podnoszącego się poziomu mórz.
8. Saint Kitts i Nevis – powierzchnia 261 km²
Najmniejsze, zarówno pod względem ludności jak i obszaru, suwerenne państwo w Ameryce środkowej, którego głową jest brytyjski monarcha. Wyspy te były pierwszymi na morzu Karaibskim skolonizowanymi przez Europejczyków – nazwy ich obu zostały nadane przez Krzysztofa Kolumba. Zarówno większa z nich, Sait Kitts jak i mniejsza Nevis, są pochodzenia wulkanicznego, z gęstymi lasami deszczowymi i licznymi źródłami świeżej, górskiej wody, a na Nevis znajduje się nawet słodkowodne jezioro.
9. Malediwy – powierzchnia 300 km²
Najmniejszy pod względem populacji o obszaru kraj azjatycki, obejmujmujący 1190 wysepek osadzonych na 29 atolach koralowych Oceanu Indyjskiego. Tylko nieco ponad 200 z tych wysp jest zamieszkałych. Malediwy są najniżej położonym krajem świata – średnia wysokość terenu nad poziomem morza to 1.5 m. Szybki rozwój turystyki w ciagu trzech ostanich dekad przekształcił Malediwy z kraju rybaków w państwo funkjonujące głównie w oparciu o zyski z turystów, których co roku przybywa tam ok. 600 000. Jedyną dozwoloną na Meldiwach religią jest islamski sunnizm, a posiadanie Biblii naraża na tortury i wygnanie z kraju. Na Malediwy nie można też wwozić żadnych symboli religijnych poza muzłumańskimi.
10. Malta – powierzchnia 316 km²
Położona na morzu śródziemnomorskim, ok. 80 km od Sycylii Malta jest największym, poza Watykanem, krajem katolickim w Europie. Z pośród 98% katolickich mieszkańców wyspy aż blisko 53% jest katolikami praktykującymi. Na przestrzeni wieków Malta znajdowała się pod panowaniem min. Rzymian, Arabów, Normanów, Hiszpanów, Francuzów i Brytyjczyków, aż w 1974r. stała się niezależną republiką, zachowując jednak przynależność do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Wpływ wielu kultur niegdyś władających na zmianę wyspą uwidacznia się w jej bogatej i zróżnicowanej architekturze. Megalityczne świątynie, rzymskie katakumby, średniowieczne fortece, barokowe i renesansowe świątynie dekorowane mistrzowskimi reliefami, mozaikami i malowidłami stanowią jedne z głównych czynników przyciągających corocznie ponad 1,2 mln turystów na Maltę, zwaną też największym muzeum świata pod gołym niebem.